SOLARTECH POWER SPM130P-SWP-F Solar Panel
SOLARTECH POWER SPM130P-SWP-F Solar Panel Main Features
Product feature
  • Depth: 1-31/32″
  • Height: 57-11/16″
  • Item: Solar Panel
  • Width: 26″
  • Weight: 26.51 lb.
  • Operating Temp. Range: -40 Degrees to 185 Degrees F
  • Standards: UL 1703, ETL C1D2
  • Frame: Yes
  • Connector: Drop In
  • Cable Length: No Cable
  • Green Environmental Attribute: Renewable Energy Source
  • Nominal Output Power: 130W
  • Power Tolerance: -5% to +5%
  • Open Circuit Voltage: 42.5VDC
  • Short Circuit Current: 4.20A
  • Number of Cells: 72
  • Module Efficiency: 13.2%
  • Max. Power Point Voltage: 35.0VDC
  • Max. Power Point Current: 3.95A
  • Max. System Voltage: 1000VDC (TUV)/600VDC (UL)